Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitante vs bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitante vs bon fiscal

E posibil in loc de casa de marcat pentru a da bonuri fiscale sa folosesc chitante personalizate sau un software pentru chitante si facturi? Trebuie sa declar ceva la fisc ca folosesc aceasta metoda sa-mi dea vreo serie pentru ele? Care ar fi procedura? Va multumesc
Daca nu va regasiti printre exceptii, atunci trebuie sa folositi casa de marcat.:)
[ link extern ]
Dna Cornelia, cosniderati ca oferirea unui serviciu la domiciliul clientului (client persoana fizica) , serviciul constand in masurarea unor parametri fizici (de ex umiditate), se incadreaza pe lista exceptiilor de la acordarea bonului fiscal?

Multumesc
Parerea mea este ca nu va incadrati la exceptii.
Puteti sa va achizitionati o casa de marcat portabila.
Mi se pare anormal sa va duceti cu bonul fiscal deja emis la domiciliul clientului.Poate intre timp s-a razgandit si dvs.va duceti degeaba.Bonul nu aveti cum sa-l mai anulati.
Interesant cu legea asta,....un electronist daca vine acasa si repara televizorul intra pe lista de exceptii....eu daca vin acasa cu un aparat de masura....dar fara sa repar nimic nu intru :)
De fapt, in ce consta activitatea Dvs. si care este scopul ei? De ce va este solicitat acest serviciu?